|--> Linki
`--> 

Preferowany język: English polski
Światowy Dzień Książki w BUW


Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi i Biblioteka Uniwersytecka zapraszają na wystawę:
Książki artystów warszawskich zgłoszone do KOLEKCJI POLSKIEJ KSIĄŻKI ARTYSTYCZNEJ z przełomu XX i XXI wieku.

Gmach BUW ul. Dobra 56/66
pod Wielkim Świetlikiem (II p.)

Wystawa czynna od 24 kwietnia do 17 maja 2009 r.
pon. - sob. godz. 9.00 - 21.00
niedz. godzina 15.00 - 20.00 

Fotorelacja z wystawy: kolekcja.bookart.pl

Wystawa została zorganizowana z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który obchodzony jest 23 kwietnia. Dzień ten ustanowiony został w 1995 roku przez UNESCO jako doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi zamierza włączyć do KOLEKCJI książki artystyczne w postaci oryginalnych dzieł artystów, zaliczanych przez nich do książek lub obiektów książkowych, które wykonali w jednym egzemplarzu lub limitowanym nakładzie (w tym otwartym) i sygnowali swym nazwiskiem.

KOLEKCJA zawierać będzie książki artystyczne powstałe w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku i pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku.

Na kolekcję POLSKA KSIĄŻKA ARTYSTYCZNA Z PRZEŁOMU XX i XXI WIEKU złożą się książki artystyczne wyłonione w trzech procesach:

1. Konkursów ogłaszanych w latach 1997-2006 oraz planowanego konkursu pt.: KORESPONDENCJA w latach 2009-2010, czyli dzieła nagrodzone w latach 1997-2006 oraz w konkursie KORESPONDENCJA.

2. Plebiscytu towarzyszącego wystawom w roku 2009, czyli dzieła wyłonione w plebiscycie publiczności.

3. Obrad i werdyktu jurorów kolekcji 2009-2010, czyli dzieła wyłonione przez Jury KOLEKCJI.

Artyści, których prace będą prezentowane na wystawie w BUW:

Elżbieta Banecka, Anna Maria Bauer, Andrzej Bielawski, Katarzyna Derkacz-Gajewska, Małgorzata Dmitruk, Małgorzata Gurowska, Joanna Gwis, Marek Jaromski, Zygmunt Januszewski, Izabela Jędrulak-Mocur, Marta Konieczny, Artur Krajewski, Grażka Lange, Małgorzata Lasocka, Ewa Latkowska-Żychska, Lech Majewski, Zbigniew Makowski, Agata Olszyńska, Józef Żuk Piwkowski, Julian Raczko, Teresa Rucińska, Robert Szczerbowski, Włodzimierz Szymański, Joanna Stokowska, Henryk Waniek, Wojciech Węgrzyński, Józef Wilkoń, Anastazy Wiśniewski, Mariusz Woszczyński, Hanna Zawa Cywińska, Agnieszka Zawada, Lech Żurkowski

Ponadto na wystawie w BUW zaprezentowana jest Księga 2000.
Księga 2000 przygotowana była specjalnie na VI edycję Festiwalu Sztuki Książki. To wspólne dzieło - unikatowa księga stworzona przez 24 artystów. Na stronach zawarta jest refleksja nad minionym wiekiem z jego dramatami i duchowymi rozterkami, klęskami, ale też i spełnieniem. Księga jest swoistym przesłaniem wybitnych polskich twórców, świadectwem ich doświadczeń, wrażliwości i talentu w konfrontacji z trzecim tysiącleciem, które u wielu z nas budzi oprócz ciekawości także głęboki niepokój.

Dodatkowe informacje:
Jadwiga Tryzno (kurator, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, bookart@book.art.pl, tel: 502 626 466)
Alicja Słowikowska (kurator, alicja.slowikowska@wp.pl, tel: 503 734 030),
Beata Feliszewska (Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, b.feliszewska@uw.edu.pl, tel. 693 199 206).
www.kolekcja.bookart.pl

www.buw.uw.edu.pl

Drukuj | Wyślij |
© 2006-2008 Sztuka Książki
webdesign Artur Jastrząb