|--> Linki
`--> 

Preferowany język: English polski

XII.2006 - XII.2008


Zrealizowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Programu Operacyjnego “Promocja Twórczości”

Patronat honorowy Kazimierza Michała Ujazdowskiego,
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy:
Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków
Sekcja Książki Artystycznej (wkrótce Fundacja Sztuki Książki i Papieru)
Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi 
Muzeum Plakatu w Wilanowie

Współorganizatorzy:

Miejska Galeria sztuki w Łodzi
Biblioteka Narodowa w Warszawie
Galeria BWA w Krośnie (www.krosno.pl)
Galeria Design BWA we Wrocławiu
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Książnica Pomorska w Szczecinie
Galeria BWA w Kielcach
Narodowe Muzeum Druku, Dublin, Irlandia
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Galeria EL i Biblioteka w Elblągu
Galeria BWA w Płocku


Jury:

Ewa Latkowska-Żychska, przewodnicząca, profesor ASP w Łodzi
Elżbieta Fuchs, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
Jadwiga Tryzno, dyrektor Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Grzegorz Borkowski, krytyk sztuki, redaktor naczelny OBIEGU
Marek Gajewski, artysta
Radosław Nowakowski, artysta
Alicja Słowikowska, artystka, kuratorka festiwalu

Rada Programowa i Komitet Organizacyjny Sztuki Książki:

Marek Gajewski, Hanna Kocańda-Kołodziejczyk, Ewa Latkowska-Żychska, Radosław Nowakowski, Alicja Słowikowska, Joanna Stokowska, Jadwiga Tryzno, Janusz Tryzno

Autor i kurator generalny festiwalu:


Patronat medialny:

WYDAWCA
OBIEG
Polskie Radio Program 2
ARTLUK

Uczestnicy:

Virginia McArdle, Bogusław Bachorczyk, Andrzej Banachowicz, Elżbieta Banecka, Barbara Barnes Allen, Andrzej Marian Bartczak, Joanna Biela-Garrido, Piotr Bies, Camilla Brodersen, Barbara de Brunhoff, Grażyna Brylewska, Wiktor Chadżynow, Monika Cichoń, Joanna Czerwińska, Katarzyna Derkacz-Gajewska, Maria Diduch, Jerzy Dmitruk, Małgorzata Dmitruk, Dorota Domagała, Manya Donaque, Andrzej Dudek-Dürer, Elisabeth Dupond, Krystyna Dyrda-Kortyka, Dorothea Fleiss, Teresa Frodyma, Sarantis Gagas, Marek Gajewski, Andi McGarry, Georgia Grigoriadou, Heliana Grudzień, Małgorzata Gurowska, Christel Hansson, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Maciej Jabłoński, Renata Jackowiak, Zygmunt Januszewski, Urszula Jędrzejczyk, Eugeniusz Józefowski, Katarzyna Juszczak, Dariusz Kaca, Barbara Kaczmarek, Jerzy Kalina, Dorota Kamisińska, Ellen Knudson, Marta Konieczny, Monika Krygier, Grażyna Lange, Małgorzata Lasocka, Ewa Latkowska-Żychska, Zbigniew Makowski, Jacek Mączyński, Jan Misiek, Tim Mosely, Agata Olszyńska, Renata Pacyna-Kruszyńska, Krzysztof Pasierbiewicz, Aušra Petroskiene, Andrea Pezman, Venantius J. Pinto, Katarzyna Piriankov, Ventzislav Piriankov, Teresa Rucińska, Waldemar Rudyk, Claire Jeanine Satin, Anna Schmidt, Barbara Schneider, Anna Sędziwy, Alicja Słowikowska, Kama Sokolnicka-Wacław, Paula Solańska, Joanna Stokowska, Lynn Sures, Małgorzata Szandała, Katarzyna Szpilkowska, Anna Śliwińska-Kukla, Natalia Talarek, Janusz Tryzno, Jadwiga Tryzno, Nadya Vadyipova, Karoline Varin-Jarkowski, Beata Wehr, Piotr Wełniak, Agnieszka Wielgosz, Józef Wilkoń, Elżbieta Woźniewska, Hanna Zawa-Cywińska, Dorota Żbikowska, Agnieszka Żmudzińska

Nagrody:

Pierwsza Nagroda Jury
Renata Pacyna-Kruszyńska "Ten który spada"

Druga Nagroda Jury
Grażyna Brylewska "Epitafia"

Trzecia Nagroda Jury
Virginia McArdle "27 05 57..."

Wyróżnienia Jury
Manya Donaque "Pudełko zapałek"
Dariusz Kaca "Mój czas"
Monika Krygier "Trwałość / Nietrwałość"
Joanna Stokowska "Od zimy do wiosny"
Elżbieta Woźniewska (zestaw prac)

Nagroda Specjalna Jury
za osiągnięcia w dziedzinie książki artystycznej

Andrzej Marian Bartczak

Nagroda Prezesa ZPAP
Jadwiga Tryzno, Janusz Tryzno - "Orfeusz i Eurydyka"

Nagroda Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi
Andi McGarry "Brązowość snu"

Nagroda Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi
Zbigniew Makowski "ZMROK 1960"

Nagroda Czasopisma OBIEG
Małgorzata Szandała "Książkostka"

Nagroda Czasopisma WYDAWCA
Monika Cichoń "Straciłam głowę"

Nagrody Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Renata Pacyna-Kruszyńska "Ten który spada"
Zygmunt Januszewski "Wierszografia"

Wyróżnienia Muzeum Drukarstwa Warszawskiego
Małgorzata Lasocka "Inkubator czasu"
Katarzyna Szpilkowska "Dobranoc"
Dorota Domagała "Lokomotywa 


***

Sztuka Książki jest cyklicznym projektem promującym wszelką działalność w zakresie książki niekonwencjonalnej: od instalacji i obiektów książkowych, przez unikaty, książki autorskie i artystyczne, wydawnictwa eksperymentalne i niskonakładowe, aż do pięknego druku.
Głównym elementem projektu jest wystawa, na którą składają się dzieła biorące udział w konkursie, jak i dzieła autorów imiennie zaproszonych przez organizatorów. Po swojej premierze wystawa pokazywana jest w renomowanych galeriach i bibliotekach na terenie całej Polski, a także poza jej granicami.
Pierwsze wystawy nosiły tytuł Współczesna Polska Sztuka Książki, później tylko Sztuka Książki. Za każdym razem wystawa była coraz większa, brało w niej udział coraz więcej artystów, towarzyszyło jej też coraz więcej spotkań, prezentacji, warsztatów, programów edukacyjnych. Dlatego siódma edycja przekształciła się w Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki. Po raz pierwszy też pojawił się temat: WĘDRÓWKA. (Materiały archiwalne z poprzednich edycji projektu będą dostępne w dziale 'Archiwum'.)
Każdej edycji towarzyszył interesujący katalog, które zawierał barwne reprodukcje prac, noty biograficzne, wypowiedzi artystów, eseje, kalendarium (wszystkie wydawnictwa archiwalne znajdą się w dziale 'Bibliografia'). Nie inaczej jest i tym razem. Katalog CZASU zaprojektowali Elżbieta Banecka i Marek Gajewski. Znalazły się w nim także następujące teksty:
Ewa Latkowska-Żychska "Czas czym jest?"
Marek Gajewski "Książka"
Jadwiga Tryzno "Czas książki"
Andrzej Marian Bartczak "30 lat moich książek artystycznych"
Radosław Nowakowski "Czas-książka - książka-czas"

Drukuj | Wyślij |
© 2006-2008 Sztuka Książki
webdesign Artur Jastrząb