|--> Linki
`--> 

Preferowany język: English polski
Marek Gajewski
Książka
Tekst z katalogu 8 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Książki "CZAS" 2006-2008.
Pobierz:

Książka

Zapach, szelest przekładanych stron, chropowatość powierzchni okładki, ciężar książki, sposób jej otwierania. Znajome atrybuty potrzebne mi, aby wtopić się w czas i magię księgi. Enklawa określona jej zawartością, przesłaniem oraz inteligencją i dociekliwością odbiorcy. Przeglądam karty książki. Wchodzę w przestrzeń „gęstą” znaczeniowo, wypełnioną tropami i informacjami. W czas potencjalnych, nieskończonych możliwości dziania się. Nie tak jak w życiu.

Życie to chaos wypełniony nadziejami i wspomnieniami. Tylko tym. Przemijamy. To nasz cel i nasza droga. To nieskończony ciąg zdarzeń następujących jeden po drugim, nanizany na sznureczek naszego życia. Książki, które robimy, mogą być jednym ze sposobów na przerwanie tego sznureczka. Na zniszczenie czasu linearnego. Bo zawsze ratunkiem jest sztuka.
O  b  s  z  a  r     w  i  e  c  z  n  e  g  o     t  e  r  a  z.
Stan naznaczony pięknem, metafizyką. Czas pełny dobrych treści. Takich do spożytkowania, aby czuć piękno, tworzyć je i rozdawać. Nie przemijać. Trwać.

Zapach, szelest przekładanych stron, chropowatość powierzchni okładki, ciężar książki, sposób jej otwierania. Znajome atrybuty potrzebne czytelnikowi, by wtopić się w czas i magię księgi. Nawet, jeśli ona nie posiada kartek, powstała w komputerze, czy też stała się obiektem. Duch pozostaje. I działa.

Wtedy już nie wiem.

Co jest mną?
Mięśnie, kręgosłup, krew?

Co jest książką?
Papier, tektura, farba?

Co jest światem?
Ja, książka?

Obcuj ze sztuką.
Czytaj i twórz książki.

Przeczytaną książkę możesz zamknąć i odłożyć na półkę.
To, co w niej było, jest w Tobie.
To, co w niej było, pozostało dla innych.

Czas książki niech trwa. 

Marek Gajewski


Drukuj | Wyślij |
© 2006-2008 Sztuka Książki
webdesign Artur Jastrząb