|--> Linki
`--> 

Preferowany język: English polski
Katarzyna Juszczak
(Polska / Poznań)
e-mail:

Studia: Katedra Architektury Wnętrz, Wyższa Szkoła Sztuki Stosowanej, Schola Posnaniensis w Poznaniu; Katedra Tkaniny Przestrzennej ASP w Poznaniu. Dyplom: 2006 r.

Cykl „SKAMIELINY” oraz praca „DOTYK SŁOWA” jest rodzajem intymnej refleksji na temat zjawiska zwanego książką. Energetyczny temat, jakim jest CZAS, jest trafnym wyzwaniem dla człowieka XXI-go wieku. Świadomie podkreślam – nie tylko artysty, ale każdego z nas.
Wszechobecna technicyzacja, obejmująca nasze życie we wszystkich jego aspektach, sztukę i kulturę, zamieniła w błyskawicznym tempie kartki na krążki plastiku.
Nie zatrzymamy czasu, ale potrzebny nam jest ODDECH.
Ten najprawdziwszy, atawistyczny, mega-głęboki… ten pierwszy, który powołuje nas do życia w momencie narodzin i ten następny, zamykający w klamrę kolejny okres naszego niepowtarzalnego istnienia.
Kiedy już to zrobimy i wydychane powoli powietrze opróżni nasze płuca… chwilka niemyślenia zamieni się w świadomość… Zadajmy sobie pytanie: współczesna książka? jaka jest? w czym zamknięta została dzisiejsza myśl?
Kochankowie słowa pisanego, niepoprawni bibliofile, pielęgnować będą w swej pamięci i praktyce zapach papieru, skórzanej oprawy, szelest kolejno przewracanych kartek. Nieustannie delektować się będą wizualnie wyrafinowaną czcionką starych woluminów i tych współczesnych, nierzadko ciekawych artystycznie.
Młodzież asertywna, pędząca,  połykająca kolejne aktywne obrazy, z właściwą sobie szczerością odczyta kolorowe słowo z ekranu komputera.
Jesteśmy aktywnymi świadkami ewolucji, dokonującej się na naszych oczach.
KSIĄŻKA ewoluowała, z pierwotnej tabliczki wypalonej gliny, przez woskowane tabliczki drewniane, zwoje papirusu, kartki pergaminu – do „potęgi” kartki papieru, a teraz ustępuje miejsca krążkom plastiku zapisanym laserowo – powszechnym płytom CD. To wszystko jest nieprawdopodobne, niewiarygodne, bo tak szybko się stało. W ciągu niespełna kilkunastu lat nastąpiły zmiany, które kiedyś trwały tysiące lat. Zachowajmy jednak daleko idący spokój. Oswojona z tą myślą jakoś wierzę, będąc niepoprawną optymistką, że „król papier” i plastik będą współistnieć razem, jeszcze przez bardzo, bardzo długi czas.
Napiętnowani jednak aktem ewolucji, czujmy się odpowiedzialni za ważność czasów, w których żyjemy, za ODDECH.

Katarzyna Juszczak

książki:


Dotyk słowa

Skamielina I

Skamielina II

Skamielina III
Drukuj | Wyślij |
© 2006-2008 Sztuka Książki
webdesign Artur Jastrząb